Об’єднання територіальних громад: Гатненські депутати роздають анкети замість передбаченого законом громадського обговорення

В середу, 9 серпня 2017 року, в старій частині села Гатного сільські депутати роздавали ось такі анкети “Про об’єднання громад”.

Серед депутатів, які розносили по своїх округах анкети, також був депутат Станіслав Смалько, який раніше стверджував, що об’єднання з будь-яким населеним пунктом не має сенсу.  В анкеті виконавчий комітет сільської ради запитує мешканців села Гатне – з яким населеним пунктом вони хотіли б об’єднатись. Комітет пропонує об’єднання з містом Вишневим та селом Крюківщина. Заповнені анкети депутати просили вкидати в поштові скриньки самих депутатів. Чи планувалось/планується таке робити в новій частині села – невідомо.

Секретне опитування і порушення норм закону

На офіційному веб-сайті Гатненської сільської ради http://gatne.rada.org.ua/ не було оголошено про проведення опитування серед мешканців села щодо об’єднання територіальної громади.  Взагалі така форма комунікації і обговорення такого важливого питання – дуже дивна і викликає підозри в справжніх намірах цього дійства.

Якщо про об’єднання територіальних громад в селі ніде не оголошувалось, крім анкети, то цю анкету можна розглядати як “старт” процесу добровільного об’єднання територіальних громад, тобто пропозицією щодо ініціювання добровільного об’єднання територіальних громад. Однак ця анкета містить безліч порушень.

Відповідно до статті 5 Закону України “Про добровільне об’єднання територіальних громад” ініціаторами добровільного об’єднання територіальних громад сіл, селищ, міст можуть бути: 1) сільський, селищний, міський голова; 2) не менш як третина депутатів від загального складу сільської, селищної, міської ради; 3) члени територіальної громади в порядку місцевої ініціативи; 4) органи самоорганізації населення відповідної території (за умови представлення ними інтересів не менш як третини членів відповідної територіальної громади).


Тобто замість виконкому, ініціатором об’єднання має виступати сільський голова, не менш як третина депутатів від загального складу ради, у разі якщо вже існує територіальна громада, то її члени в порядку місцевої ініціативи або органи самоорганізації населення. Як видно з анкети “про об’єднання громад”, яку розносили по своїм округах депутати, під анкетою стоїть підпис виконавчого комітету Гатненської сільської ради. Відтак він і є ініціатором розгляду питання об’єднання, що суперечить статті 5 Закону України “Про добровільне об’єднання територіальних громад”.

Разом з тим, в анкеті не вказано, який населений пункт буде визначено адміністративним центром об’єднаної територіальної громади при приєднанні до того чи іншого запропонованого варіанту. Також не згадано чи існують поруч вже створені об’єднані територіальні громаді, із зазначенням відповідних населених пунктів, щоб можливо приєднатись до них. Вказано лише два населених пункти, з якими пропонується об’єднатись та варіант залишитись самостійним.

… Пропозиція щодо ініціювання добровільного об’єднання територіальних громад повинна, зокрема, містити: 1) перелік територіальних громад, що об’єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів; 2) визначення адміністративного центру об’єднаної територіальної громади та її найменування.

Крім того, голова сільської ради мусить забезпечити вивчення цієї пропозиції щодо ініціювання добровільного об’єднання територіальних громад шляхом проведення громадських слухань.

Сільський, селищний, міський голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об’єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції…

Тобто навіть якщо виконавчий комітет виступає ініціатором об’єднання, то має бути проведено громадське обговорення пропозиції з яким населеним пунктом об’єднуватись, а не таким чином,  що депутати на своїх округах робили опитування через анкетування. І все однозаконом не передбачено щоб виконавчий комітет ініціював такі заходи.

Аналізуючи зміст анкети та історію її появи, виникає безліч важливих питань, наприклад:

  • Чому немає належного оголошення про проведення такого опитування?
  • Чому не вжито заходів по роз’ясненню суті і мети в об’єднанні, не згадано законів України які це регламентують?
  • Чому анкети пропонують збирати депутатам а не, наприклад, в офіційну скриньку в приміщенні сільської ради?
  • Чому не зазначено період поширення анкет, період їх збору, дату підбивання підсумків, дату і місце оголошення результатів?
  • Чому не передбачено можливість запропонувати об’єднання з іншими населеними пунктами?
  • Як можна об’єднатись з містом Вишневим, географічно “перескочивши” село Крюківщину (що прямо заборонено законом)?

Такий перелік питань ставить під сумнів задекларований в анкеті принцип “знати і врахувати думку кожного”.

Ввечері 10 серпня група мешканців округу №14, де депутатом є Віталій Маховка, за власною ініціативою зустрілась із ним щоб донести свою стурбованість фактом виникнення такої анкети, її змістом та очевидного нехтування закону про об’єднання територіальних громад. Депутат був солідарний з мешканцями в тому, що можливе об’єднання територіальних громад таким чином не може робитись і це потрібно виправляти або повністю припиняти.

З ким депутати хочуть об’єднуватись?

Оголошень про проведення громадського обговорення не було і депутати, можливо, мають намір приєднатись до “правильного” для них населеного пункту шляхом маніпулювання громадською думкою. Наприклад, депутат Гатненської сільради Сергій Вітенко, який незаконно увійшов до виконавчого комітету сільради та з порушенням закону займає посаду заступника голови села, має намір приєднатись до Крюківщини, доцільність чого для Гатного є дуже сумнівною через спільні земельні махінації голів Гатненської та Крюківщинської сільської ради та невідповідність розміру річного бюджету обох населених пунктів.

В день появи анкети, в соціальній мережі Facebook зав’язалась дискуя, ініційована Іриною Січкаренко:


На уточнююче питання місцевого мешканця Сергія Чагарова, чому нікого не було попереджено про проведення опитування через анкету, депутат сільської ради Сергій Вітенко відповів, що депутати на окрузі самі нададуть таку можливість своїм виборцям і ніякої таємниці в цьому немає.

Можливо, таке анкетування – це спроба “вивчити” громадську думку, наприклад  для подальшого об’єднання з вигідним для сільської ради населеним пунктом або така недолуга спроба виконати норму закону.

На офіційному веб-сайті Гатненської сільської ради розміщено спекулятивний матеріал “Про перспективи об’єднання сусідніх громад”. На сайті зазначають, що село Крюківщина, яке межує з с. Гатне, ініціювала створення Крюківщинської об’єднаної територіальної громади на чолі якої буде село Крюкіщина. Там пропонують, щоб навколо Крюківщини об’єднались такі населені пункти, як Гатне, Юрівка, Тарасівка, Віта-Поштова та Нове.

Посадові особи Гатненської сільської ради навіть не оголосивши про альтернативу об’єднання навколо Крюківщини, вже повідомляють, що Гатненці “зважують усі “за” та “проти” такого (з Крюківщиною – прим. авт.) об’єднання”

Чи дадуть згоду на  союз жителі Гатного, покаже час.  Зараз же гатнеці зважують усі “за” та “проти”  такого об’єднання.”

Мешканців села Гатне вже налаштовують на те, щоб вони висловились за об’єднання з Крюківщиною, висловлюючи лише його плюси:

Значні дивіденди у перспективі зможуть отримати і села Крюківщинської об’єднаної територіальної громади. За попередніми розрахунками  бюджет ОТГ зросте щонайменше вдвічі. Такий фінансовий ривок стимулюватиме передача повноважень. Сільська об’єднана територіальна громада матиме  фінансові можливості, якими нині наділені міста обласного значення, тобто до казни об’єднаної територіальної громади буде надходити вже 60% ПДФО, у повному обсязі – єдиний податок, туристичний збір, а також інші податки та збори.”- зазначають на сайті.

Також повідомляють про спільний історичний андеграунд:

Прихильники такого сільського об’єднання у форматі Крюківщини, Гатного, Тарасівки, Нового, Віти Поштової та Юрівки також враховують спільний історичний андеграунд населених пунктів.  Ще у 60-90-х роках ХХ століття на їх територіях діяв потужний  радгосп-гігант “Тарасівський”. Фахівці переконані, що спільне минуле сприятиме більш ефективній інтеграції та створенню потужної громади, в якій у рівній мірі будуть враховані інтереси всіх сіл, що є головною передумовою для збалансованого розвитку соціальної інфраструктури.“

Сільська рада Крюківщини на дванадцятій сесії VII скликання від 29.09.2016 вже прийняла рішення про об’єднання з п’ятьма населеними пунктами, серед яких як вже вказувалось на офіційному веб-сайті Гатненської сільської ради, є село Гатне, Юрівка, Віта-Поштова, Тарасівка і Нове.

Однак таке приязне ставлення до об’єднання з Тарасівкою, Новим, Вітою – Поштовою та Юрівкою на чолі з Крюківщиною виглядає дуже сумнівним та викликає безліч запитань. Приміром, загальний бюджет села Крюківщина на 2017 рік складає всього 14 027 тис. грн. відповідно до рішення сесії Крюківщинської сільської ради.

А село Гатне має загальний бюджет села на 2017 рік 41 600,00 тис. грн. І в цей час як в Гатному в рази більший сільський бюджет, Кюківщина має намір створити ОТГ, в яку увійде село Гатне, адміністративним центром якого буде Кюківщина, а посадові особи сільської ради це підтримують, розміщуючи на офіційному веб-сайті Гатненської сільської ради спекулятивні матеріали на підтримку сумнівного об’єднання без подання його альтернатив.

Крім того, наразі до суду подано позов на скасування діючого Генерального плану села Гатного через те, що Гатненська сільська рада незаконно передала у власність села Крюківщини 4,6 га прибережної захисної смуги. Після об’єднання Гатного з Крюківщиною, це питання спробують поховати.

І попри обіцянки депутата Вітенка, що депутати проведуть анкетування, станом на 18.08.2017, жодних признаків його проведення більше немає.

Автори: Сергій Чагаров, Олексій Загорський