Процедурні порушення при підготовці і проведенні 25-ої чергової сесії Гатненської сільської ради

Органи місцевого самоврядування при здійсненні своїх обов’язків в частині оголошень про проведення засідань сесій, засідань постійних депутатських комісій і оприлюднень нормативно-правових актів органу місцевого самоврядування мають керуватися окремими положеннями закону України “Про доступ до публічної інформації” та закону України “Про місцеве самоврядування”. Далі докладно про те, як Гатненська сільська рада на прикладі чергової 25-ої сесії порушує ці норми.

15 грудня 2017 року об 10:59 на офіційному веб-сайті Гатненської сільської ради було оприлюднено розпорядження сільського голови №32 від 11.12.2017 “Про скликання чергової 25-ої сесії на 16 грудня 2017 року.

Цим Гатненською сільською радою було здійснено спробу виконати норму закону України “Про місце самоврядування” (стаття 43 пункт 10), щодо оприлюднення оголошення сесії за 10 дні.

Однак через чотири дні після оприлюднення початкового розпорядження, Розпорядженням №34 від 18.12.2017 року (на веб-сайті ради було оприлюднено 19.12.2017 року – прим. авт.) засідання 25-ої чергової сесії ради було перенесено на 21.12.2017. Отже, шляхом таких маніпуляцій, а саме зміною дати проведення чергової 25-ої сесії ради, фактичну дату її проведення було оприлюднено всього за 2 дні. Цим було порушено статтю 43 закону України “Про місцеве самоврядування”, яка передбачає 10-денний термін доведення до населення рішення про скликання чергових сесій.

Варто зазначити, що це не вперше сільський голова вносить зміни в розпорядження про скликання сесії. Подібна ситуація вже траплялось на 20-й сесії, де присутні представники громади вказували, що такі дії є порушенням закону.

 

Стосовно оприлюднення проектів рішень за 20 днів до їх розгляду, що також вимагається Законом.

Щось схоже на виконання цієї норми було здійснено Гатненською сільською радою, на сайті якої 20.12.2017 об 16:43 годині було опубліковано документ з проектами рішень 25-ої чергової сесії.

Варто зауважити, що це трапилось всього за пів доби до проведення сесії, чим вкотре порушено положення закону України “Про доступ до публічної інформації”, яким регламентовано публікацію проектів рішень за 20 робочих днів до дати їх розгляду.

Крім того, зі змісту оприлюденого Гатненською сільською радою документу (проектів рішень 25-ої чергової сесії – прим. авт.) стає зрозуміло, що до нього було включено мізерну частину рішень, які насправді розглядались. В проекти було включено рішення “про затвердження штатного розкладу виконкому”, про затвердження цільових програм на 2018 рік (турбота, розвитку фізичного культури та спорту), про порядок преміювання працівників сільської ради та ДНЗ “Умка”, “Про плату за харчування в ДНЗ “Умка””, про внесення змін до бюджету за 2017 рік, про виділення коштів, а також “Про затвердження бюджету на 2018 рік”.

Проектів рішень земельних питань та рішень з інших чутливих для громади питань до оприлюдненого радою документу включено не було, чим також було порушено окремі положення закону України “Про доступ до публічної інформації” та ЗУ “Про місцеве самоврядування” зі змістовної точки зору.

Стосовно оприлюднення протоколів поіменних голосувань і протоколу 25-ої чергової сесії, які законом вимагається оприлюднювати в день голосування, то в зазначені строки цього зроблено не було, хоча сесія в той день закінчилась досить рано – приблизно об 11 годині ранку. Але слід відзначити, що їх було оприлюднено на наступний день, о 10:43 годині.

Якщо ж проаналізувати вміст протоколів, то помітно, що рішення не пронумеровані, а протокол сесії відсутній. Тому неможливо проконтролювати, що список прийнятих рішень не “доповнять” заднім числом.

 

Стосовно прийнятих рішень, які згідно закону вимагається публікувати не пізніше п’яти робочих днів з дня затвердження документа із зазначенням дати оприлюднення.

Цю норму також не було виконано, тому що прийняті рішення 25-ої чергової сесій були оприлюднені на офіційному сайті аж 05.01.2018 року об 11:40, а дату оприлюднення відповідальними посадовими особами зазначено не було. Навіть беручи до уваги новорічні вихідні дні, термін перевищив 5 робочих днів. В підсумку закон було порушено в двох аспектах. А якщо проаналізувати вміст, то помітно що деякі рішення не містять всіх сторінок, зокрема рішення про бюджет на 2018 рік.

Серед всіх рішень є багато дуже змістовних, які потребують окремого аналізу, зокрема наявність цільових програм на 2018 рік, які є в прийнятому бюджеті, але на сесії не розглядались.

Але серед скандальних слід відзначити рішення про надання дозволу викупу земельної ділянки громадянину Яніну Олександру, про що було докладно написано в соціальних мережах, і, очевидно, що у цієї історії буде продовження.

Підсумовуючи вище зазначене, це є першими симптомами, хоч і хаотичного, але оприлюднення інформації стосовно планування і проведення сесій Гатненською сільською радою. І тут слід відмітити, що цей позитивний поступ в роботі сільської ради є результатом громадського тиску на наші місцеві органи влади, з метою примусу до дотримання законів України.

Повне відео сесії:

 

 

Автор: Олексій Загорський, мешканець села Гатне.