Проект: Як отримати користь зі сміття?

Збирати у Гатному окремо різні види сміття, продавати його та отримувати прибуток – можливо. Досить забруднювати довкілля і захоронювати на полігонах цінні вторинні ресурси, давайте мислити екологічно і економічно доцільно!

Опис проекту

Сміття, яке потрапляє на полігони, містить багато сировини для переробки, а заводам для роботи потрібні великі об’єми відсортованої за типами і кольорами сировини. Підприємства купують вторсировину, вартість тонни таких матеріалів 600-3500 грн. Створення у селі системи збирання та сортування вторсировини дозволить покрити витрати на інвестиції та в подальшому стане дохідною справою. Найдорожчою є спресована сировина, тому планується придбання пресу, з його допомогою об’єм відходів зменшується в рази – буде економія на транспортуванні. Якщо мешканці звикнуть сортувати сміття – село стане чистішим!
Перший етап реалізації проекту в Гатному вже відбувся. Проведено ряд заходів, спрямованих на підвищення рівня екологічної грамотності населення – розміщення оголошень на зупинках громадського транспорту, проведено лекторії у школі та встановлено разові контейнери для сортування пластику та паперу, проведена Всегатненська акція по збору паперової вторсировини. Таким чином ми донесли до громади важливість процесу збору сміття, поділились практичними порадами щодо організації такого збору вдома.

Проблема

Деякі куточки села нагадують сміттєзвалища, сміття накопичується роками і стає причиною отруєння земель та повітря. Культура сортування відходів тільки починає зароджуватися: небайдужі громадяни вдома збирають сміття роздільно та шукають способи віддати його на переробку, але цього мало у масштабах села. Навіть якщо громадяни й сортують відходи – то є проблема з вивезенням його у Київ, де розміщені пункти прийому відсортованих відходів.

Мета проекту

Станемо господарями у своєму селі – подбаємо про чистоту, благоустрій, вирішимо проблему великої кількості сміття з вигодою для бюджету, крім того, виховаємо покоління свідомих громадян!

Запропоноване рішення щодо розв’язання проблеми і його обґрунтування

Ми пропонуємо створити у селі розвинену систему роздільного збирання твердих побутових відходів із подальшою їх реалізацією закупівельним організаціям. Проект спрямований на комплексний підхід до проблеми сміття і складається з вирішення таких задач:
1) Навчити мешканців міста та їхніх дітей сортувати сміття (відносити його до пунктів збору, або відсортоване в спецпакети “Скло”, “Пластик”, “Папір” забирати в обумовлений день по домівках).
2) Зменшити кількість загального сміття шляхом відбору типів сировини, які підлягають переробці.
3) Отримати від реалізації заготовленої вторсировини дохід в сільський бюджет, який покриє інвестиційні витрати і у майбутньому буде приносити додатковий дохід селу.
4) Виховати у свідомості громадян культуру дбайливого ставлення до навколишнього середовища.

Для кого цей проект

Для всіх мешканців та гостей села Гатне.

План заходів з реалізації проекту

1. Провести інформування населення про введення системи роздільного збору сміття. 2. Покласти на МКП Гатне зобов’язання знайти складське приміщення, домовитись про оренду та за потреби, найняти робітників.
3. Придбання та встановлення контейнерів, пресу для вторсировини.

Забезпечити безкоштовними (для початку – одноразово) спецпакетами “Скло”, “Пластик”, “Папір” всі домогосподарства. У подальшому – розглянути можливість для зручності придбання населенням спец пакетів у магазинах, що знаходяться на території села Гатне.
4. Проведення роботи з пошуку підприємств, які закуповують відсортовані відходи за вигідними цінами задля укладання з ними домовленості щодо закупівлі та вивезення сміття.
5. Почати роботу зі збирання та сортування сировини, вести спостереження за обсягами вторресурсів, заготовлених за певний проміжок часу, що дозволить формувати статистичні звіти і прогнози МКП Гатне.
6. Системне проведення навчальних заходів для дитячих садочків, шкіл.

Ключові показники оцінки результату проекту

1. Екологічні: зменшення кількості сміття на вулицях, в лісі та на сміттєвих полігонах.
2. Економічні: отримання коштів від реалізації зібраних вторинних ресурсів.
3. Соціальні: згуртування мешканців навколо вирішення проблеми зі сміттям. Виховання культурного громадянина, який турбується про навколишнє середовище.

Ризики (перешкоди) у реалізації проекту, на які слід звернути увагу

– можливо, на перших порах, необхідно контролювати дані контейнери (якщо такі будуть для вторсировини) для убезпечення від крадіжки – треба розмістити контейнери в полі видимості відеокамер спостереження та залучити “Оберіг Гатне”.
– неправильний збір вторсировини ( проведення роз’яснювальної роботи, інформування на дошках оголошень та у соціальних мережах).

Приклади (кейси) схожих рішень

Іллінецька територіальна громада.

У межах проекту «Іллінці без сміття» у 2016 році закуплено та встановлено на території громади 40 решіткових контейнерів для пластикових відходів і 40 баків для твердих побутових відходів. Надруковано інформаційні плакати й листівки для розповсюдження в навчальних та позашкільних закладах освіти.

В травні 2017 року розпочалось будівництво сміттєсортувального комплексу вартістю 10 мільйонів гривень. Це підприємство зможе сортувати до 120 кубічних метрів твердих відходів на добу. Якщо врахувати, що в Іллінцях можна зібрати до 50–60 кубічних метрів вторсировини, то частково сміттєсортувальна станція зможе обслуговувати і навколишні села, і сусідні райони. По місту вже стоять спеціальні контейнери для пластикових пляшок. Пляшки збирають за графіком, сортують за кольорами та роблять брикети за допомогою спеціального пресу. Їх відвозять на вінницьке підприємство «Гарна пляшка» для подальшої переробки. На черзі — сортування поліетилену, пластмаси, металу, паперу тощо.

Будівництво подібного комплексу для Іллінців і України загалом — на часі. Адже з початку 2018 року Україна зобов’язалася сортувати все сміття, а також розділяти його на три види: для повторного використання, для захоронення та небезпечне. Дохід від реалізації пластикових брикетів у Іллінцях спрямовують на тепличне господарство, яке вирощує саджанці квітів, які потім висаджують на клумбах міста. Іллінецька об’єднана територіальна громада (ОТГ) є прикладом тих громад, які відкривають нові підприємства. Такий шлях розвитку дає нові робочі місця та можливість заробляти додаткові кошти, а також прямо позначається на благоустрої міста.

Ідея вирощувати квіти виникла з бажання меншими затратами зробити так, щоб місто було гарне та зелене. Коштів у бюджеті стало більше, але громада все одно думає, як їх заощадити та почати вкладати у різноманітні проекти. А власна теплиця — це і зелені насадження для міста, і робочі місця.

__
ГО “Майбутнє Гатного”