Процедурні порушення при підготовці і проведенні 26-ої чергової та 27-ої позачергової сесій Гатненської сільської ради

Стало доброю практикою здійснювати аналіз дотримання законодавства при підготовці і проведенні сесій Гатненською сільською радою. Далі докладно про те, як відбулися 26 та 27 сесії.

26 Сесія.

15.01.2018 року об 16:51 на офіційному веб-сайті Гатненської сільської ради було оприлюднено розпорядження сільського голови №01 від 09.01.2018 “Про скликання чергової 26-ої сесії” на 18 січня 2017 року.

Цим Гатненською сільською радою було здійснено спробу виконати норму закону України “Про місцеве самоврядування” (стаття 43 пункт 10), якою передбачається оприлюднення оголошення про проведення сесії за 10 днів.

Таким чином фактичну дату її проведення було оприлюднено всього за 3 дні. Цим було порушено статтю 43 закону України “Про місцеве самоврядування”, яка передбачає 10-денний термін доведення до населення рішення про скликання чергових сесій. В переддень проведення сесії, з цього приводу з головою села була розмова, де було чітко наголошено на понятті “доводиться до відома”, тобто оприлюднюється, а не “підписання” і різниці між цими поняттями.

 

Стосовно оприлюднення проектів рішень за 20 днів до їх розгляду, що також вимагається Законом.

Щось схоже на виконання цієї норми було здійснено Гатненською сільською радою, на сайті якої 17.01.2017 об 17:08  було опубліковано документ з проектами рішень 26-ої чергової сесії.

Варто зауважити, що це знову трапилось всього за пів доби до проведення сесії, чим вкотре порушено положення закону України “Про доступ до публічної інформації”, яким регламентовано публікацію проектів рішень за 20 робочих днів до дати їх розгляду.

Крім того, зі змісту оприлюдненого Гатненською сільською радою документу (проектів рішень 26-ої чергової сесії – прим. авт.) стає зрозуміло, що до нього було включено проекти рішень по всіх питаннях, окрім рішень з приводу земельних питань.

Цим також було порушено окремі положення закону України “Про доступ до публічної інформації” та ЗУ “Про місцеве самоврядування” зі змістовної точки зору.

Ситуація ідентична попередній 25-й сесії, коли проекти (частину) також оприлюднили  за ніч до сесії.

 

Стосовно оприлюднення протоколів поіменних голосувань і протоколу 26-ої чергової сесії, які законом вимагається оприлюднювати в день голосування, то в зазначені строки цього зроблено не було, хоча сесія в той день закінчилась досить рано – приблизно об 11 годині ранку. Але слід відзначити, що їх було оприлюднено на наступний день об 10:31.

Якщо ж проаналізувати вміст протоколів, то можна побачити, що рішення не пронумеровані, а протокол сесії відсутній. Тому неможливо проконтролювати, що список прийнятих рішень не “доповнять” заднім числом.

 

Стосовно прийнятих рішень, які згідно закону вимагається публікувати не пізніше п’яти робочих днів з дня затвердження документа із зазначенням дати оприлюднення.

Цю норму було частково виконано, тому що прийняті рішення 26-ої чергової сесії були оприлюднені на офіційному сайті 25.01.2018 року об 09:33, тобто в останній 5-й робочий день після сесії. Але дату оприлюднення відповідальними посадовими особами зазначено не було.

Стосовно повноти змісту: відсутній звіт про виконання плану соціально-економічного розвитку на 2017 рік, хоча в рішенні вказано що має бути.

Повне відео сесії:

 

27 Сесія.

24.01.2018 року об 15:29 на офіційному веб-сайті Гатненської сільської ради було оприлюднено розпорядження сільського голови №02 від 24.01.2018 “Про скликання позачергової 27-ої сесії” на наступний день – 25.01.2017 року.

Цим Гатненською сільською радою було здійснено спробу виконати норму закону України “Про місце самоврядування” (стаття 43 пункт 10), якою передбачається оприлюднення оголошення позачергової сесії у виняткових випадках – не пізніш як за день до сесії.

Загалом цю норму закону було виконано, хоча потрібно було оприлюднити розпорядження вранці, а не після обіду.

Стосовно оприлюднення проектів рішень за 20 днів до їх розгляду, що також вимагається Законом.

Виконання цієї норми було виконано Гатненською сільською радою, на сайті якої 24.01.2017 об 15:32  було опубліковано документ з проектами рішень 27-ої позачергової сесії.

Фактично проекти рішень було оприлюднено одночасно з розпорядженням про скликання сесії. І це позитивний момент в роботі апарату ради, що попри позачерговість сесії, проекти було оприлюднено. Проекти містили всі рішення сесії без виключень, що також варто позитивно відмітити.

Перед початком роботи сесії голова села озвучив причину скликання позачергової сесії, тобто в чому винятковість ситуації, так як цього вимагає закон.

Стосовно оприлюднення протоколів поіменних голосувань і протоколу 27-ої позачергової сесії, які законом вимагається оприлюднювати в день голосування, то в зазначені строки цього зроблено не було, хоча сесія в той день закінчилась досить рано – приблизно об 11 годині ранку. Але слід відзначити, що їх було оприлюднено на наступний день, об 08:22. Очевидно, що протоколи були готові з вечора і апарат ради міг би їх оприлюднити. Ймовірно, причина в тому, що не всі працівники, які мали б вміти це робити, володіють такими навичками. Залишається сподіватись, що технічні і кваліфікаційні перепони буде знято і ця норма закону буде виконуватись повністю.

Але якщо проаналізувати вміст протоколів, то можна побачити, що рішення знову не пронумеровані, а протокол сесії відсутній.

 

Стосовно прийнятих рішень, які згідно закону вимагається публікувати не пізніше п’яти робочих днів з дня затвердження документа із зазначенням дати оприлюднення.

Цю норму було частково виконано, тому що прийняті рішення 27-ої позачергової сесії були оприлюднені на офіційному сайті 30.01.2018 року об 17:01, тобто на 3-й робочий день після сесії. Скорочення терміну оприлюднення рішень є приємною динамікою роботи. Залишається сподіватись що причина не тільки в меншій кількості самих рішень, а в покращенні роботи. Але дату оприлюднення відповідальними посадовими особами все ж зазначено не було, хоча це буквально вимагається нормою закону.

Стосовно повноти змісту – наявні всі рішення.

Слід також позитивно відмітити, що разом з прийнятими рішеннями, вперше було оприлюднено протокол сесії! Але його оприлюднили разом з прийнятими рішеннями, хоча згідно норми закону, мали б оприлюднити разом з протоколами поіменних голосувань.

 

Підсумовуючи вище зазначене, можна сказати, що проглядається покращення в роботі сільської ради в аспекті оприлюднення інформації стосовно планування і проведення сесій. Але деякі критичні зауваження поки що залишаються.

Не буде зайвим нагадати, що цей позитивний поступ в роботі сільської ради є результатом громадського тиску на наші місцеві органи влади, з метою примусу до дотримання законів України.

Повне відео сесії:

Нагадаємо, подібним чином ми вже аналізували попередню 25-ту сесію Гатненської сільської ради.

Автор: Олексій Загорський, мешканець села Гатне.